Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Konopielka - streszczenie

oraz podłączenie elektryczności. O tym, co może dać ludziom ze wsi szkoła, opowiada Jola, młoda nauczycielka. Mówiła o istocie nauki czytania i pisania, o książkach przywiezionych na łodzi, a także o tym, że młodsze dzieci będą musiały chodzić na zajęcia do niej obowiązkowo. Następnie wypowiada się inżynier, który zachwala wynalazek elektryczności. Kiedy chłopi pytają ile to będzie kosztować, wójt obiecuje pożyczki na maszyny mające zapewnić prąd. Chłopi nie mogą przekonać się do wynalazków, choć wójt mami ich różnymi obietnicami ulepszenia i ułatwienia życia.

Po powrocie z zebrania Kaziuk domaga się od śpiącej już żony wypełnienia obowiązków małżeńskich. Jednocześnie jako narrator opowiada w jaki sposób poślubił Handzię. Mówi też o ich wspólnym pożyciu i dzieciach, które rodzą się co dwa lata.

Rankiem przyszedł dziad porozmawiać o zebraniu. Handzia znowu szykuje jedzenie, a Kaziuk tym razem przygotowuje konia i wóz, żeby pojechać z najstarszym synem do lasu po drzewo. Po drodze ojciec rozmawia z synem o życiu Dunaja i wspomina swoje młode lata. Zabobonny mężczyzna opowiada chłopcu, skąd wzięły się wszystkie drzewa w lesie i dlaczego niektóre zostały nazwane imionami ludzkimi. (Drzewa to zaklęci ludzie).

Po powrocie do chaty, Kaziuk dowiaduje się od żony, że najmłodsza córka Jadzia zmarła. Podczas posiłku chłop zastanawia się dlaczego zmarło dziecko, a nie stary ojciec. Po jakimś czasie do chaty przyszedł znowu dziad-żebrak, który zobaczywszy martwą dziewczynkę postanawia ją ożywić. Niestety, nie udaje mu się to. Bartoszewicz idzie zrobić maleńką trumnę, by pochować godnie dziecko.

Zanim zbudował trumnę, Kaziuk poszedł zobaczyć jak powstaje sala szkolna. Na miejscu miał okazję przyjrzeć się nauczycielce. Młoda kobieta wzbudza w chłopie pożądanie, fascynuje go jej zjawiskowa